Tento kraj jistě nemusíme představovat, nicméně Vám chceme doporučit místa, která určitě stojí za návštěvu. Až přijedete k nám na chalupu, rádi Vám poradíme, kam se vydat na kole, s dětmi, za památkami apod.
Na okraji pískovcového skalního města, na třech skalních blocích, vznikl kolem roku 1260 hrad, jehož tři části spojily dřevěné mosty. Stavitelé využili jako materiálu i samotnou skálu, do které vyhloubili několik místností. Hrad byl trvale obydlen do poloviny 16. století, kdy vyhořel. Později jej získal do vlastnictví Albrecht z Valdštejna. V 18. století byl přistavěn barokní kostelík a dva kamenné mosty, jeden z nich zdobí sochy světců. V 19. století změnily tvář hradu částečné novogotické úpravy. V současnosti si můžete prohlédnout interiéry klasicistního i romantického paláce s bohatým dobovým vybavením nebo kapli sv. Jana Nepomuckého. V prostorách středověkého sklepení pak naleznete expozici věnovanou pískovcům. Z hradeb je také pěkný výhled do okolí.
Původní gotický hrad Skála byl v 16. století rodem Smiřických upraven na zámek v duchu renesance, který později prošel ještě barokními a romantickými novogotickými úpravami. Dnes slouží jako hotel, veřejnosti je zpřístupněno nádvoří a věž s vyhlídkou.
Zřícenina hradu se nachází na strmém pískovcovém bradlu nad obcí Malá Skála. Hrad byl postaven na počátku 15. století. Nejvyšší skalní věž byla využita pro stavbu strážní věže. Jelikož většina staveb byla dřevěná, dochovalo se do dneška pouze velké množství místností a sklepů vytesaných do pískovcové skály. Ke zřícenině se dostanete z Malé Skály po červené turistické značce. Je odsud krásný výhled na řeku Jizeru, k Drábovně, na Sokol a Suché skály.
Výjimečný tvar barokního zámečku připomíná při troše fantazie raketu, lidem světa znalým pak Galatskou věž v Cařihradu. Od svého vzniku v 60. letech 17. století byl několikrát opravován, naposledy v 70. letech 20. století. Jeho původní poslání sloužit jako lovecký zámeček vystřídaly časem muzejní expozice s regionální a historickou tématikou. Vysoká hodovní síň (šestnáctimetrová) je pro svou výbornou akustiku vyhledávaná koncertujícími hudebníky.
V kaňonovitých údolích pod zříceninou hradu Trosky se nachází soustava osmi rybníků: Věžák, Nebák, Vidlák, Krčák, Hrudka, Rokytňák, Dolský a Podsemínský. Břehy těchto rybníků lemují většinou pískovcové skály. Podél Želejovského potoka, který protéká rybníky Vidlák, Krčák, a Věžák a vlévá se do Žehrovky, se rozkládá Želejovské údolí, které je lemováno skalami a jehličnatými lesy. Zachovala se tu řada staveb lidové architektury.
Zachovalý pevný gotický hrad stojí podobně jako řada hradů na skále - ne však vysoko nad okolním terénem, ale v údolí, ukryt v lesích Českého ráje. Jeho založení se datuje do 2. poloviny 14. století. Po třicetileté válce unikl osudu jiných hradů určených k likvidaci, od poloviny 18. století však pustnul. Po 2. světové válce byl zrekonstruován a otevřen. Hrad patří k těm, jejichž výrazná silueta se nezapomíná, na Kosti především díky typické čtyřhranné věži. Z interiérů vyniká velká renesanční černá kuchyně.